Szlak Piastowski zalicza się do najpopularniejszych tras turystycznych w Polsce. Wycieczki śladami Piastów to wielka przygoda dla każdego miłośnika historii oraz szansa na zapoznanie się z najcenniejszymi zabytkami Wielkopolski. W gronie miejscowości, które można w czasie takiej wycieczki poznać lepiej, ważne miejsce zajmuje Gniezno. Znajdujące się tu zabytki oraz placówki muzealne sprawiają, że każdy turysta może tu spędzić czas w ciekawy i pożyteczny sposób. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu na terenie tego miasta?

Gniezno może się pochwalić pięknym rynkiem oraz licznymi świątyniami. Wielkim skarbem dawnej architektury sakralnej jest kościół Bożogrobców, uwagę przyciąga również kościół Franciszkański. Godnym polecenia zabytkiem jest również pałac biskupi oraz Muzeum Diecezjalne. Prezentowane są w nim wyjątkowo cenne zabytki sztuki sakralnej, a bogactwo i różnorodność tutejszej kolekcji może zaskoczyć każdego zwiedzającego. Ciekawymi zbiorami przyciąga też placówka muzealna, dzięki której każdy może lepiej poznać losy Polski i jej pierwszych władców. To Muzeum Początków Państwa Polskiego, które zaliczane jest do grona najważniejszych placówek muzealnych w kraju.

Wizytówką Gniezna oraz głównym celem każdej wycieczki na jego teren jest jednak potężna katedra. To perełka gotyckiej architektury, która zachwyca wspaniałym wnętrzem i unikalnym wystrojem. Każda kaplica może się tu pochwalić wyjątkową dekoracją, choć największym uznaniem cieszą się tu dwa dzieła związane z postacią św. Wojciecha. Jedną z nich jest barokowy relikwiarz, w którym spoczywają szczątki świętego. Drugą atrakcją są słynne Drzwi Gnieźnieńskie z XII wieku, na których przedstawiony został żywot św. Wojciecha oraz dzieje jego wypraw misyjnych. To właśnie dzięki tym dwóm zabytkom Gniezno jest tak ważnym celem turystycznych wypraw dla każdego miłośnika historii.