Położenie w sercu Wielkopolski, bliskość Poznania oraz wspaniałe atrakcje – oto czynniki, dzięki którym Kórnik stał się miejscem tak chętnie odwiedzanym przez wycieczki. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Kórnik – nie tylko zamek i arboretum

Dla większości z nas, Kórnik to przede wszystkim okazały zamek Działyńskich oraz otaczające go arboretum. Faktycznie, są to najważniejsze atrakcje, którym podczas wizyty w Kórniku nie można pominąć. Zamek robi wrażenie pięknymi wnętrzami oraz cennymi dziełami sztuki, które udało się tu zgromadzić jego dawnym właścicielom. Nie brak tu pamiątek po Tytusie Działyńskim, człowieku wyjątkowo zasłużonym dla polskiej kultury i nauki, nie brak też zbiorów nawiązujących do Teofilii Działyńskiej, której duch ma się do dziś błąkać po zamkowych wnętrzach. Dla tych, których fascynuje nauka, nie lada gratką może się okazać Biblioteka Kórnicka, mogąca się pochwalić imponującymi zbiorami, oraz otaczające zamek arboretum, urzekające swym historycznym charakterem i wspaniałą kolekcją roślin.

Warto jednak pamiętać, że Kórnik to nie tylko zamek i arboretum. To również malowniczy rynek oraz promenada, po której można spacerować do woli, ciesząc się pięknymi widokami na miasto oraz na Jezioro Kórnickie. Po jeziorze tym pływają wycieczkowe statki, z pokładu których można podziwiać i Kórnik, i promenadę, której patronką została Wisława Szymborska – najsłynniejsza mieszkanka Kórnika, której rodzinny dom wznosi się w pobliżu zamku Działyńskich.

Co warto zobaczyć w okolicy?

W rejonie Kórnika nie brak malowniczych zakątków, które mogą się dla wielu z nas okazać atrakcyjnym celem wycieczki. Nie lada gratką może się stać wizyta w miejscowości Zaniemyśl, znanej z Jeziora Raczyńskiego oraz Wyspy Edwarda, na którą można dostać się wycieczkowym promem. Warto też odwiedzić Borówiec, znany z potężnej makiety kolejowej, oraz Rogalin, którego dumą jest doskonale zachowany pałac Raczyńskich. Innym obiektem godnym polecenia jest dwór w Koszutach, obecnie wykorzystywany jako siedziba Muzeum Ziemi Średzkiej. To niezwykłe miejsce, chętnie odwiedzane przez miłośników historii oraz tych turystów, których fascynują szlacheckie dwory.

A co z miłośnikami przyrody? Dla nich jedną z najważniejszych atrakcji w rejonie Kórnika może się okazać ścieżka przyrodnicza „Bobrowy Szlak”, po której można spacerować do woli, ciesząc się wspaniałymi widokami na starorzecze Warty.

Kórnik sam w sobie ma się czym pochwalić, a w jego najbliższej okolicy czeka wiele innych atrakcji. Kto znajdzie tanie noclegi w tej części Wielkopolski, ten z pewnością nudzić się nie będzie. Przyrodnicze ciekawostki, ciekawe perełki architektury i miejsca, które zachwycają krajobrazem – oto atrakcje, które warto docenić.