Jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Wielkopolski i bardzo ważnym celem wycieczki dla tych, którzy interesują się historią. Powodów, dla których warto odwiedzić Rogalin, jest sporo, a nuda na jego terenie nikomu nie zagrozi. Co warto zobaczyć w tej malowniczej wiosce, która rozłożyła się nad brzegami Warty.

Pałac Raczyńskich – imponujące wnętrza i cenne zbiory sztuki

Zwiedzanie Rogalina większość turystów rozpoczyna od wizyty w pałacu Raczyńskich. Powstał on z woli Kazimierza Raczyńskiego w drugiej połowie XVIII wieku i aż do wybuchu II wojny światowej służył rodzinie Raczyńskich.

Od 1948 roku w jego murach mieści się jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu, dzięki czemu turyści mogą bez przeszkód podziwiać wspaniałe wnętrza oraz zgromadzone w nich dzieła sztuki. Wspaniałe meble i obrazy, pełna cennych wydawnictw biblioteka – oto atrakcje, dzięki którym ten zabytek stał się jedną z turystycznych wizytówek Wielkopolski.

Z wizytą w rzymskiej świątyni

Nieco mniej znaną budowlą, której podczas wycieczki po Rogalinie warto poświecić swój czas, jest rzymska świątynia. Wzniesiona w latach 20-tych XIX wieku, pierwotnie służyła jako przypałacowa kaplica oraz rodzinne mauzoleum. Dziś jest ciekawym zabytkiem architektury, który swą formą i pięknym otoczeniem może zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających.

Dziś znana jest ona jako kościół św. Marcelina, w którym wciąż odprawiane są nabożeństwa. Dlaczego warto tu zajrzeć? Jednych oczaruje forma tego obiektu, innych groby Raczyńskich. W ich gronie wyróżnia się krypta Edwarda Raczyńskiego.

Rogaliński Park Krajobrazowy – nie tylko dla miłośników przyrody

Kto chce poczuć magię Rogalina, ten nie powinien ograniczać się tylko do zwiedzenia pałacu Raczyńskich. Nie lada gratką dla każdego z nas może się okazać Rogaliński Park Krajobrazowy, znany z pięknych starorzeczy Warty oraz okazałych dębów. Wiekowe dęby szypułkowe, które skupiły się w rejonie Rogalina, tworzą wyjątkową kolekcję, a spacer wśród nich może się dla każdego z nas okazać wyjątkowym doświadczeniem.

Jest ich tu około 1400, przy czym aż 800 drzew doczekało się tytułu pomnika przyrody. Najstarsze dęby, z jakimi można się tu spotkać, mają około 600 lat i robią wrażenie swoimi rozmiarami. Spacer w takiej scenerii to wyjątkowa przygoda, nic więc dziwnego, że miłośnicy przyrody tak chętnie odwiedzają rejon tej wsi.

Rogalin ma się czym pochwalić, a czas spędzony w tej części Wielkopolski dla nikogo nie będzie czasem straconym. Piękny pałac, malowniczy park oraz potężne dęby, z którymi wiąże się tak wiele legend – oto atrakcje, dzięki którym wizyta w tej wsi na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.