Jedną z ciekawszych miejscowości, jakimi może nas oczarować Wielkopolska, jest Rogalin. To miejsce przyciąga zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy chcą się cieszyć spacerami na łonie natury. W Rogalinie nuda nikomu nie zagrozi, a tutejsze atrakcje mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Co warto zobaczyć w tym miejscu?

Spacerkiem przez pałacowe wnętrza

Dumą Rogalina oraz obowiązkowym punktem w programie wycieczki po jego terenie jest piękny pałac, uznawany za jedną z najcenniejszych pamiątek po rodzie Raczyńskich. Ta okazała budowla do dziś zachwyca swą bryłą oraz wspaniałymi wnętrzami, które turyści mogą zwiedzać od 1948 roku. To właśnie od tego czasu pałac Raczyńskich w Rogalinie funkcjonuje jako jeden z ważniejszych oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Co przyciąga tu turystów? Przede wszystkim dzieje Raczyńskich oraz zbory sztuki, które udało im się przez lata zgromadzić w pałacowych murach. Wielkie wrażenie robi tu Biblioteka Hendlowska, pięknie prezentują się też kolejne sale, wypełnione wspaniałymi obrazami oraz rodzinnymi pamiątkami. Obok pałacu czekają jeszcze dwa obiekty, które warto wiedzieć. Jednym z nich jest galeria obrazów, które gromadził hrabia Edward Raczyńskim drugim – powozownia, do której również warto zajrzeć.

Co jeszcze warto zobaczyć w Rogalinie?

Świątynia rzymska, służąca m.in. jako mauzoleum Raczyńskich, oraz wspaniały park krajobrazowy, po którym można spacerować godzinami – oto kolejne atrakcje, którymi może nas oczarować Rogalin. Starorzecze Warty oraz potężne dęby, w gronie których aż 800 to drzewa uznane za pomniki przyrody – takie atrakcje skutecznie przyciągają do Rogalina miłośników natury oraz… filmów. Nie każdy o tym wie, ale niektóre sceny do filmu „Stara Baśń” były kręcone właśnie w Rogalinie, a potężne dęby świetnie spisały się jako filmowe tło.

I bez filmowej historii, dęby z Rogalina cieszą się dużą popularnością. Trzy z nich: Lech, Czech i Rus, są chętnie odwiedzane przez turystów, a do spaceru w ich pobliżu zachęcają zarówno ich rozmiary, jak i liczne legendy, dzięki którym wizyta w Rogalinie staje się jeszcze ciekawszą przygodą.

Wycieczki po Wielkopolsce mogą się dla wielu osób stać wspaniałą przygodą oraz jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. Kto chce w pełni poznać magię tej krainy, ten koniecznie powinien zajrzeć do Rogalina – wyjątkowej miejscowości, która robi wielkie wrażenie na zwiedzających.