Kto w czasie wycieczki po Wielkopolsce chce zwiedzić jeden z ciekawszych zabytków sakralnych w tej części kraju, ten powinien choć na chwilę zatrzymać się w niewielkiej miejscowości o nazwie Ląd. Tutejszy zespół klasztorny to jedna z ciekawszych pamiątek po cystersach oraz perełka architektury, obok której nie można przejść obojętnie. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Z kart historii – Ląd i jego dzieje

Dzieje Lądu sięgają czasów wczesnego średniowiecza, a z badań archeologicznych wynika, iż już w IX stuleciu istniało tu spore grodzisko. W okresie rozbicia dzielnicowego znaczenie tej miejscowości zmalało, nie oznacza to jednak, iż polscy władcy przestali się nią interesować. W XII wieku książę Mieszko Stary postanowił sprowadzić tu cystersów, a że tutejszy klasztor szybko stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym, sama miejscowość zaczęła się pomyślnie rozwijać. W 1819 roku klasztor został zlikwidowany przez Rosjan, i choć jego działalność próbowali kontynuować kapucyni, misja ta zakończyła się niepowodzeniem. Od 1921 roku klasztorem pocysterskim w Lądzie opiekują się salezjanie, którzy dbają o zabudowania klasztorne i prowadzą swą działalność religijną.

Ląd i jego atrakcje – co warto zobaczyć w trakcie zwiedzania zespołu klasztornego?

Ciekawych dzieł sztuki, którym warto się uważniej przyjrzeć w trakcie zwiedzania zespołu klasztornego w Lądzie, jest wiele. Pięknie prezentuje się klasztorny kościół, nakryty potężną kopułą – jedną z największych w Polsce. Zdobią ją wspaniałe polichromie, które wykonano w XVIII wieku i które do dziś wzbudzają zachwyt wśród miłośników sztuki. Wspaniały ołtarz główny, liczne ołtarze boczne oraz stalle z XVII wieku – oto atrakcje, które robią ogromne wrażenie. Zabudowania klasztorne również mogą zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających. Piękne krużganki oraz średniowieczne freski, które można zobaczyć w oratorium św. Jakuba, kapitularz z XIV wieku – wszystko to sprawia, iż wędrówka po klasztornych pomieszczeniach dla każdego z nas może się okazać wyjątkową przygodą.

Wielkopolska to kraina niezwykle atrakcyjna dla tych, których fascynuje architektura. Tu z cennymi perełkami budownictwa można się spotkać niemal na każdym kroku, a wizyta w takich miejscach, jak pocysterski zespół klasztorny w Lądzie, na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie.