Koziołki na poznańskim, starym rynku stanowią jedną z największych atrakcji całego miasta – władze miasta postanawiają wykorzystać ukryty w nich potencjał, a tym samym zachęcić zarówno mieszkańców, jak i turystów do częstszego odwiedzania starego rynku w Poznaniu. Dotychczas koziołki pojawiały się tylko raz w ciągu dnia, zawsze o godzinie 12.

Nowy harmonogram poznańskich koziołków.

Śródmieście Poznania obecnie nie zachęca do jego częstego wizytowania, wynika to przede wszystkim z faktu, że w mieście prowadzone są liczne budowy i inwestycje, a to wiążę się z utrudnieniami w ruchu, jak i zwyczajnym zmniejszeniem atrakcyjności centrum. Postanowiono więc, że ratunkiem mającym poprawić tę sytuację zostaną poznańskie koziołki, które trykać się będą aż dwa razy dziennie. Pierwotnie miało to miejsce o godzinie 12, wiadomo jednak, że kultowe koziołki będą pojawiać się także po południu, o godzinie 15.

Historia poznańskich koziołków.

To, jak koziołki pojawiły się na poznańskim rynku, jest tematem wielu legend i fantastycznych wręcz historii. Jedna z nich opowiada, że po ogromnym pożarze Poznania postanowiono odbudować zniszczony ratusz – celebracja tego wydarzenia miała być niezwykle huczna, zorganizowano bowiem ucztę, na której pojawiła się ogromna ilość niezwykle ważnych gości. Głównym daniem uczty miał być sarni udziec, który – w wyniku nieuwagi kucharza spalił się podczas pieczenia. Chcąc sprostać oczekiwaniom gości, postanowiono, że główne danie przyrządzone zostanie z koziołków – tym jednak nie widziało się, by skończyć w brzuchach zgromadzonych gości. Wyrwały się więc z uwięzi i powędrowały prosto na ratuszową wieżę, gdzie znajdują się po dziś dzień.