Maltanka, Balbinka, Ptyś i Zwierzyniec – są to cztery, historyczne wręcz stacje kolejki, które pozostają czynne już niemal od ponad pół wieku. Nie przesadzimy,  stwierdzając, że dla wielu poznaniaków Maltanka była niezwykle ważna podczas ich dzieciństwa. Corocznie biła wręcz rekordy popularności, ściągając do siebie tłumy turystów z całej Polski. Słynna i kultowa Maltanka obchodzić będzie w tym roku 50 urodziny.

Ponad pół wieku działalności.

Maltanka otwarta została w 22 lipca 1956 roku, a więc w dniu ówczesnego święta Odrodzenia Polski. Z początku pozostawała pod opieką harcerzy, a w tamtym czasie nosiła dumną nazwę Poznańskiej Kolei Dziecięcej. Ze względu jednak na fakt, że w miejscu, w którym kursowała, miało dojść do gruntownej przebudowy trasy, konieczne było przeniesienie Maltanki w zupełnie inne miejsce, tak więc na początku lat 70 ubiegłego wieku wagony i lokomotywy znalazły się na terenie Jeziora Maltańskiego. Ponowny, pierwszy kurs odbył się 21 lipca 1972 roku – wtedy też ogłoszony został specjalny plebiscyt, który miał na celu wybranie odpowiedniej nazwy dla stacji. Postawiono na wówczas niezwykle popularne i kultowe postacie z pewnej dobranocki, a więc wspomnianą Maltankę, Balbinkę, Ptysia i Zwierzyńca.

Urodziny zostaną przyśpieszone.

Bazując na datach, 50 urodziny Maltanki przypadać miały na 22 lipca tego roku – zarząd MPK zadecydował jednak, że uroczyste obchody zostaną przyspieszone, tym samym zaplanowano je na 18 czerwca. Z tej okazji odbędzie się specjalny festyn, na którym przewidziano iście wyjątkowe atrakcje, takie jak przejażdżki drezyną czy kreatywne rozrywki dla najmłodszych.