Jeżeli ktoś nie ma pomysłu na weekendowy wypad z rodziną, proponuję zalew Jeziorsko. Od Kalisza stosunkowo blisko, bo już około 54 km.

Zalew w Wielkopolsce? Jeziorsko!

W południowo-wschodniej części tego zbiornika wodnego, znajduje się miejscowość Glinno. Tutaj w dniach 4-5 września toczył się jeden z etapów bitwy nad Wartą. O Glinno walczyły pododdziały 4 batalionu strzelców przydzielone z Kresowej Brygady Kawalerii do 10 DP (Armia „Łódź”), wspierane artylerią. Atakującą byłą niemiecka 24 DP. Pamiątką tamtych dni, jest dziś sześć schronów. Na każdym z nich widać ślady ostrej walki. Pięknie usytuowane na wzniesieniach terenu, nieopodal których płynie Warta. Pobudowane w „parach”, z ukierunkowanymi stanowiskami strzeleckimi prawie naprzeciw siebie, dzięki czemu mogły penetrować przedpole skutecznym ogniem „na krzyż”. Dostęp do schronów jest dość łatwy, stoją one dziś na polach.

Odwiedź Glinno i baw się nad Jeziorskiem już dziś

Jeżeli nie jesteście pewni, czy można tam dojść, wystarczy spytać właściciela pola. Ludzie są tam mili i nie robią problemu. Starsi mieszkańcy Glinna chętnie udzielają instrukcji jak dojść do poszczególnego schronu.