Wycieczki Szlakiem Piastowskim to jedna z ciekawszych propozycji dla tych, którzy chcą w przyjemny sposób zapoznać się z dziejami państwa polskiego. Do najciekawszych miejsc na tej trasie turystycznej zalicza się Gniezno – miasto kuszące zarówno ciekawą historią, jak i wspaniałymi zabytkami. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po Gnieźnie?

Katedra, czyli symbol Gniezna i jego skarby

W czasie wycieczki Szlakiem Piastowskim nie można pominąć tak ważnego obiektu, jakim jest katedra w Gnieźnie. To miejsce w dziejach Polski odegrało bardzo ważną rolę, a o jego znaczeniu do dziś przypominają nam znajdujące się tu dzieła sztuki. Gotycka katedra, wzniesiona na wzgórzu Lecha, intryguje swą potężną sylwetką oraz słynnymi drzwiami, na których przedstawiono sceny z życia św. Wojciecha. Warto też zajrzeć do wnętrza katedry oraz zwiedzić jej podziemia. Dla tych, którzy zechcą spojrzeć na Gniezno z lotu ptaka, kuszącym celem może się okazać…katedralna wieża, na której czeka taras widokowy.

O początkach Polski…

By w czasie wędrówki po Szlaku Piastowskim lepiej poznać dzieje państwa polskiego, warto poszerzyć wizytę w Gnieźnie o tutejsze Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jest to wyjątkowa placówka, pozwalająca na zapoznanie się z dziejami Polski oraz pierwszych władców z dynastii Piastów. W miejscu tym można również zdobyć wiele ciekawych informacji na temat gnieźnieńskiej ceramiki oraz sztuki romańskiej, z którą na Szlaku Piastowskim można się spotkać w wielu miejscach.

Na Trakcie Królewskim

By wycieczki po Gnieźnie stały się ciekawsze, warto zwrócić uwagę na ciekawe rzeźby, które pojawiły się Trakcie Królewskim – trakcie, który prowadzi turystów po najpiękniejszych zakątkach miasta. Dzięki nim można poznać dzieje miasta i polskich władców, można zapoznać się też z ciekawymi legendami. Dodatkową atrakcją są figurki królików, dzięki którym zwiedzanie Gniezna staje się prawdziwą przyjemnością.

Gnieźnieńska Parowozownia

Błędem jest zakładanie, iż Gniezno może oczarować tylko miłośników architektury i historii. Dzięki działaczom z Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, w mieście tym miło spędzą czas również ci turyści, których fascynują zabytki techniki. Dla nich ważnym punktem na mapie tego miasta będzie Parowozownia, mogąca się pochwalić ciekawą historią oraz budynkami, o których z wielką pasją opowiadają miejscowi przewodnicy.

Zwiedzanie Gniezna może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą oraz lekcją historii. W trakcie takiej wycieczki można ujrzeć wiele pięknych obiektów oraz lepiej poznać dzieje swego kraju, warto zatem odwiedzić Gniezno przynajmniej raz w życiu.