Dzięki magazynom energii można przechowywać energię wyprodukowaną w dzień przez instalację fotowoltaiczną i zużywać ją, kiedy panele słoneczne przerywają pracę po zachodzie słońca. Magazyny energii umożliwiają również znaczne zwiększenie zysków z instalacji fotowoltaicznej, a także zapewniają zasilanie awaryjne, kiedy dochodzi do usterki sieci energetycznej. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Czy magazyny energii są opłacane?

Magazyny energii rozważane są zarówno przez osoby prywatne zainteresowane fotowoltaiką dla firm, jak i montażem instalacji dla prywatnych nieruchomości w miastach takich jak Poznań czy jego okolice. Odpowiadając na pytanie, czy magazyn energii się opłaca, warto zastanowić się, jaki cel przyświeca jego montażowi.

Osoby, które chcą na magazynie energii zarobić, mogą nieco się zawieść. Co prawda, zwiększa on zyski z instalacji fotowoltaicznej, jednak sama inwestycja z finansowego punktu widzenia jest dość kosztowna.

Magazyn energii może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć problemu wyłączania się instalacji fotowoltaicznych, kiedy w sieci energetycznej występuje zbyt duże napięcie. Często dzieje się tak, kiedy panele fotowoltaiczne zainstalowane w okolicy generują zbyt wiele mocy, której nie jest w stanie odebrać przestarzała infrastruktura sieci energetycznej. Magazyn energii pozwala całkowicie rozwiązać ten problem. Ładuje się on podczas dnia, przez co panele słoneczne mniej mocy oddają do sieci, co zapobiega włączaniu się instalacji.

Zalety magazynu energii

Magazyn energii szczególnie dobrze sprawdza się w sytuacjach kryzysowych, kiedy dochodzi do awarii systemu energetycznego. Osoby posiadające panele słoneczne i magazyn energii posiadają prąd nawet wtedy, kiedy nie jest on dostarczany bezpośrednio z sieci. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie magazyny energii są w stanie zapewnić wystarczające zasilanie awaryjne – wszystko zależy od wybranych wariantów tego systemu.

Kolejną zaletą magazynów energii jest to, że użytkownik z nich korzystający może cieszyć się czystą energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych o każdej porze dnia i nocy. To, ile energii będzie w stanie zgromadzić dany magazyn, zależne jest od jego pojemności.

Zarówno panele słoneczne jak i magazyn energii pozwalają nam ominąć rosnące ceny energii elektrycznej, które już teraz mocno uderzają po kieszeni zarówno właścicieli firm, jak i osoby fizyczne. Możliwość magazynowania wyprodukowanej przez siebie energii pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd, co jest szczególnie atrakcyjną perspektywą w dobie kryzysu energetycznego.

Magazyn energii – możliwy dofinansowania

Fotowoltaika w Polsce już od wielu lat napędzana jest przez program Mój Prąd. Aktualna jego odsłona weszła w życie w kwietniu bieżącego roku, a wnioski w jej ramach można składać aż do połowy grudnia. Co ciekawe, w tegorocznej edycji można ubiegać się także o dofinansowanie na magazyny energii – wyłącznie drogą elektroniczną. Aktualne dofinansowanie do magazynów energii w ramach programu wynosi 7 500 zł. W dotacji tej mieści się nie tylko koszt zakupu akumulatora lub baterii, ale także jego transport, montaż oraz przyłączenie do instalacji. Jeżeli interesuje Cię fotowoltaika poznań powinieneś postawić na firmę która zaopiekuje się Tobą na każdym etapie Twojej inwestycji i w razie potrzeby wesprze Cię w pozyskiwaniu ewentualnych dofinansowań.