Co znajdziemy na ziemiach Wielkopolski? Można powiedzieć, że wszystkiego po trochę.

Jest to niesamowicie zróżnicowany region, bogaty w atrakcje turystyczne. Znajdą tutaj coś dla siebie i koneserzy przyrody, i zabytków, miłośnicy dobrej zabawy oraz rozrywki kulturalnej.

Gniezno – pierwsza stolica Polski

To właśnie na terenie Wielkopolski znajduje się miasto Gniezno, będące pierwszą stolicą Polski. Miejscowość pełna jest nawiązań do naszej historii. To tutaj koronowano pięciu pierwszych królów Polski.

Gniezno może się poszczycić piękną Starówką z Katedrą Gnieźnieńską i Drzwiami Gnieźnieńskimi. Znajduje się tu pełne ciekawych eksponatów Muzeum Początków Państwa Polskiego. Park Piastowski i Jezioro Jelonek to miejsca, gdzie można się przyjemnie zrelaksować po zwiedzaniu.

Wieża widokowa w Dusznie

Oddalając się nieco na północny-wschód od Gniezna znaleźć można malowniczo ulokowaną dumę Wielkopolski, czyli wieżę widokową w Dusznie. Wieżę zbudowano na Wale Wydartkowskim, który sięga wysokości 167m n.p.m. Nie wydaje się to być wysokie wzniesienie, jednak na tle Niziny Południowowielkopolskiej, na której w większości leży cały region, atrakcja odznacza się w terenie i roztacza się z niej fenomenalny widok na fragmenty dwóch województw, na skraju których stoi: wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Wieża na Wale Wydartkowskim stała w sposób nieciągły już od 1942 roku. Kolejno następujące po sobie wieże ulegały pożarom, po czym zostawały odbudowywane. Obecna pochodzi z 2012 roku.

Samoloty i wiatraki

To właśnie leżące na wielkopolskiej ziemi Leszno może i powinno się kojarzyć z samolotami oraz wiatrakami. Z samolotami wiąże się corocznie odbywające się w mieście pokazy lotnicze Air Show.

Podniebne akrobacje solistów i grup po prostu zapierają dech w piersi. Leszno ma najwięcej w kraju starych wiatraków. Znajdują się one na szlaku drewnianych budowli, dla którego do miasta przybywa wielu zainteresowanych turystów