Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Trzemeszno położone 16 km od Gniezna jest bardzo ważnym miejscem pod względem zabytków. Jest tutaj bazylika klasy 0 i jeden z dwóch pomników Jana Kilińskiego w Polsce.

Miejsca warte uwagi w Trzemesznie

Trzemeszno to miejscowość, która znajduje się kilkanaście kilometrów od pierwszej stolicy Polski. Miasto położone jest między Mogilnem i Gnieznem i może stać się atrakcyjnym przystankiem dla osób, które poruszają się na drodze Bydgoszcz-Poznań. Warto skusić się na zobaczenie na żywo kilku ważnych miejsc w tym mieście, o których mało kto ma pojęcie. Miejsce jest wyjątkowe z tego względu, że urodził się w nim Jan Kiliński, szewc, który następnie walczył w Insurekcji Kościuszkowskiej.

Izba Pamięci Jana Kilińskiego

Na terenie miasta znajduje się jeden z dwóch pomników Jana Kilińskiego w Polsce. Na placu Jana Kilińskiego w tym mieście można zobaczyć jego podobiznę. Warto skusić się także na odwiedzenie Izby Tradycji Jana Kilińskiego w Trzemesznie po wcześniejszym umówieniu się z jej kustoszem. Jest to małe pomieszczenie, jednak nie brakuje tutaj bardzo ciekawych eksponatów, na które warto zwrócić uwagę. Odwiedzenie tego miejsca będzie ciekawym dopełnieniem wizyty w tym mieście. Na ważniejsze uroczystości miejskie kustosz miasta przebiera się także w strój Jana Kilińskiego, co jest dodatkową atrakcją i uświetnieniem danych dni. Na terenie miasta znajduje się także Rodzinny Ogród Działkowy im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie.

Bazylika klasy 0

Tym na co warto dodatkowo warto zwrócić uwagę podczas pobytu w Trzemesznie jest zobaczenie wnętrz zabytkowej Bazyliki. Jest to zabytek klasy 0, czyli najcenniejszy jaki może być na mapie kraju. Z tego też powodu nie można wyjechać z Trzemeszna bez jej obejrzenia. Już na zewnątrz prezentuje się bardzo dostojnie. Warto wspomnieć także o tym, że dzięki dotacjom i staraniom obecnego proboszcza udaje się stopniowo wrócić do dawnego wystroju, który zachwyca nie tylko mieszkańców, ale też przyjezdnych. Trzemeszno może pochwalić się także nieczynną, ale górującą nad miastem wieżą ciśnień. Na terenie miejscowości jest także plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, hala OSiR, możliwość wybrania się do parku i poćwiczenia na różnych przyrządach. Czasami odbywają się tutaj także imprezy kulturalne.