Bardzo często jest tak, że błędy popełnione na wczesnych etapach jakichś prac, rzutują na gotowy produkt, nawet jeśli będzie on efektem przeprowadzenia jeszcze wielu innych procesów. Tak jest w przypadku walcowania blach. To jeden z pierwszych procesów przygotowawczych, ale przeprowadzony źle, może mieć fatalne skutki.
Bardziej skomplikowane, niż się wydaje
Od strony czysto mechanicznej walcowanie jest procesem dość skomplikowanym, ponieważ nieuchronnie prowadzi do powstawania (lub również uwalniania) naprężeń w obrębie struktury metalu. Jeśli wykona się je nieprawidłowo, blacha może ulec wyraźnemu osłabieniu lub nawet pęknięciu, szczególnie przy krawędziach. Dobranie parametrów pracy może wymagać przeprowadzenia procesu z podziałem na kilka etapów.
Walcowanie blach cienkich i walcowanie blach grubych odbywa się w związku z tym nieco inaczej, ale sam podział na cienkie i grube jest dość arbitralny, a granica może przebiegać na innych wartościach w zależności od stopu.
Lepsza kontrola kluczem do mniejszych strat
Walcarki, których dziś się używa, mogą pracować z bardzo dużą precyzją i choć obróbka blach jest procesem, który można by było opisać językiem precyzyjnej matematyki, bardzo duże znaczenie ma tu doświadczenie. Aby ograniczyć wielkość strat i zoptymalizować walcowanie na zimno, powinno ono być objęte stałą kontrolą jakości.
Nowoczesne narzędzia pozwalają proces ten prowadzić z wysoką precyzją w czasie rzeczywistym nie tylko optycznie, ale też z wykorzystaniem różnych sensorów, które zmniejszają ryzyko przepuszczenia produktu niespełniającego kryteriów określonych przez zamawiającego.
Wady, które stają się widoczne zbyt późno
Walcowanie blach na zimno jest procesem otwierającym długie i złożone ciągi technologiczne. Oznacza to, że jeżeli na tym etapie dojdzie do jakichkolwiek problemów i nie zostaną one wykryte, to mogą doprowadzić do powstania znacznych wad również później. Niepoprawnie przeprowadzone walcowanie może na przykład doprowadzić do pękania stopów w czasie gięcia, spawania albo wiercenia, kiedy będą uwalniały się powstałe przy walcowaniu naprężenia.
Choć oglądając proces walcowania na filmie można odnieść wrażenie, że nie dzieje się tam nic szczególnie złożonego, praktyka pokazuje, że bardzo często to właśnie na tym wstępnym etapie obróbki pojawiają się błędy, które później będą bardzo utrudniały pracę z metalem, a czasem nawet uniemożliwią wyprodukowanie końcowego produktu.